Czy gry komputerowe szkodzą dziecku? To zależy

Czy gry komputerowe szkodzą dziecku?

To pytanie które regularnie pojawia się na różnych forach dla rodziców. Większość mam zgodnie powtarza stereotyp jakim jest szkodliwość gier. Niestety media nie pomagają obalić tego mitu i niejednokrotnie mogliśmy oglądać w telewizji śniadaniowej ludzi którzy powtarzali te same hasła. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Trzeba zdjąć klapki z oczu i zastanowić się jak jest naprawdę. Czy gry komputerowe szkodzą dziecku? Zaraz Ci powiem.

Oznaczenia PEGI a rodzice

PEGI to skrót od Pan European Game Information. Jest to europejski system oceniania zawartości gier to wieku jej odbiorców. Posłużę się tu przykładem PEGI 3 oznacza gra jest dla dzieci od 3 roku życia. Niestety w naszym kraju mało który rodzic zwraca uwagę na oznaczenia PEGI. Dlatego bardzo często słyszymy o przypadkach w których dziesięcioletnie dziecko grało w grę przeznaczoną dla dorosłych. Te obraz był szczególnie widziany przy premierze GTA 5. Gra ma oznaczenie PEGI 18+ jednak wielu rodziców chętnie kupowało ten tytuł jako prezent dla swoich pociech.

Interesuj się tym co Twoje dziecko robi na komputerze

Warto jest sprawdzać w co gra Twoje dziecko lub co ogląda na popularnym „jutubie”. Nie jest tak że wszystkie gry są szkodliwe. Jednak dziesięciolatek nie powinien grać w gry których bije się ludzi albo kradnie samochody. To brak wiedzy o tytułach sprawa że rodzicie sami łapią się w pułapkę szkodliwych gier. Przed zakupem warto sprawdzić w internecie co to za gra.

Gry rozwijają refleks i podejmowanie decyzji

Jest wiele gier które mają pozytywny wpływ na graczy. Dziecko grając w gry może uczyć języka obcego grając w odpowiednie tytuły. Udowodnione jest to że gry rozwijają refleks oraz szybkość podejmowania decyzji. Są to ważne elementy w naszym życiu. Jak widać gry mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci. Dużo jednak zależy od rodzica bo mimo wszystko to on płaci za nowe tytuły.

Złoty środek

Gry nie są złe. Gry mają kategorie wiekowe których sprzedawca nie ma obowiązku przestrzegać dlatego muszą to robić rodzice. Warto zainteresować się w co Twoje dziecko lubi grać i sprawdzić czy dana gra jest dla niego.